15. 11.

Zažili jste někdy v podnikání krizi? Snad každý, kdo podniká to zná, několikrát za rok se objeví menší či větší krize. Občas se dokonce ukáží krize, které vás dostanou na kolena a při kterých začnete uvažovat, jestli má vůbec cenu v tom dál pokračovat. Za deset let, které jsem věnoval podnikání jsem zažil nespočet takových krizí a mohu s klidným svědomím říci, že jsem si prošel skoro vším, co mě mohlo postihnout, kromě vředů a hospitalizace na psychiatrii. Vyzkoušel jsem si chvíle, kdy se vše dařilo i chvíle, kdy se nedařilo vůbec nic. Během té dlouhé doby jsem se rozešel se svou mnohaletou přítelkyní, byl jednou na psychiatrické ambulanci a určitou dobu navštěvoval psychologa. V posledním roce se toho hodně nedařilo a na konci letních prázdnin jsem opět přemýšlel o tom, jestli to má vůbec cenu v tomto dál pokračovat.

Je zajímavé, že ve chvíli, kdy se zdá být situace opravdu bezvýchodná najde se občas světýlko na konci tunelu, které může pomoci. V mém případě se objevili světýlka dvě. Jedním byla kniha, která zrovna v tu dobu vyšla … Jak dosahovat předvídatelných výsledků v nepředvídatelných časech od Stephena R. Coveyho a tím druhým tři MP3 soubory, které jsem na internetu našel na téma krizového řízení. Do dneška jsem pořádně nevěděl, jak se ty MP3 soubory jmenují, ale musím říci, že jsou absolutně bezkonkurenční. Je to CD Co dělat v době krize od Dana Millera. Tyto dvě věci, kniha i MP3 soubory, mi doslova od základu překopali postoj k řešení problémů. Podle rad z obou zdrojů jsem sestavil plán na řešení problémů ve firmě, které se mi zdáli skoro neřešitelné.

Koncem léta byla firma v situaci, kdy by většina lidí přemýšlela, jestli není lepší se na to vykašlat a firmu zavřít. Ovšem já si za deset let vybudovat velmi silné citové pouto ke své firmě a proto je pro mě takové řešení opravdu hodně těžce přijatelné. Musím říci, že ve chvíli, kdy člověk překope ve své hlavě myšlení, tak se najednou jako mávnutím kouzelného proutku začnou problémy řešit „skoro sami“.

Od září jsem začal pracovat podle těchto dvou knížek  / MP3 na kompletní změně svého života i své firmy. Od září jsem kompletně přepracoval svůj život a to jak soukromý, tak pracovní. Předtím jsem pracoval dlouho do noci a po ránu byl úplně mrtvý. Nic mi nešlo od ruky a firma pomalu upadala. Nyní jsem se naučil vstávat každé ráno v pět hodin, věnuji se půlhodiny čtení motivačních knížek, ráno vyběhnu s pejskem a kolem šesté začínám pracovat. Trávím sice v práci 10 – 12 hodin, ale večer přijdu domů a s klidnou hlavou si mohu odpočinout. Kompletně jsem překopal svůj jídelníček, začal jsem místo pečiva snídat bílý jogurt s čerstvým ovocem, hodně zeleniny a ovoce, k obědu zeleninové saláty a kuře a vynechal jsem těžké večeře. Večery a víkendy jsem začal věnovat své rodině, což jsem vždy chtěl, ale pořád na to nebyl čas.

Teď to budou skoro tři měsíce, co jsem začal měnit celý svůj život a musím říci, že se stav opravdu radikálně změnil. Sám bych nikdy neřekl, jak rychle se začnou problémy řešit, když se jim člověk začne správně věnovat. Situace ještě sice není 100%, jakou bych si představoval, ale změna je opravdu radikální. Konec listopadu byl termín, do kterého jsem chtěl dosáhnout pozitivního obratu a to se stalo. Nyní již začínám pracovat na plánech na další půlrok, které jsou výrazně smělejší, než byly moje plány před necelými třemi měsíci.

Pokud také procházíte pracovní či osobní krizí, vřele doporučuji jak knihu co Stephena Coveyho, tak i CD od Dana Millera.